niedziela, 24 listopada 2013

Przygotowanie pena do podania insuliny (założenie nowego wkładu z insuliną) + FILM

Nawiązując do Światowego Dnia Cukrzycy, który obchodzony był 14 listopada przedstawimy Wam instrukcję zmontowania, złożenia pena gotowego do wstrzyknięcia podskórnego insuliny. Pen przypomina swoją budową- wieczne pióro, (pen ang.- pióro). Jest automatycznym wstrzykiwaczem umożliwiającym bezpieczne podanie określonej dawki insuliny. Przeznaczony jest on do użytku indywidualnego. 
 

Wygląd penów może być różny (jest to zależne od woli producenta), lecz konstrukcja oraz pełnione funkcje są podobne. Pen złożony jest z 3 podstawowych elementów.


Koniecznym elementem funkcjonalnym pena jest jednorazowa igła o różnych długościach. Powinno się ją zmieniać po każdym podaniu insuliny. Pamiętaj użyta igła jest odpadem medycznym, nie możesz jej wyrzucić do domowego kosza na odpady. Przed podaniem insuliny należy wykonać test igły ( o tym już wkrótce). Jednorazowa igła do podawania insuliny składa się z:


Zapasy wkładów z insuliną przechowuj w lodówce w temperaturze 2-8 st. C z dala od elementu chłodzącego ( nie zamrażać). Wkład, który posiadasz w użytku możesz przechowywać w temperaturze pokojowej ( do 30 st. C) przez 4 tygodnie ( chroniąc przed światłem). Przed użyciem danego wkładu sprawdź etykietę ( miej pewność, iż podajesz sobie dany rodzaj insuliny, zalecony przez lekarza) oraz datę ważności. Każdy wkład ma objętość 3 ml, w 1 ml znajduje się 100 j.m ( jednostki międzynarodowe insuliny). Przed podaniem insuliny sprawdź, czy aby na pewno dysk tłoka przylega do gumowego korka wkładu. Jeśli podajesz sobie insulinę typu zawiesina, zawsze przed podaniem delikatnie wymieszaj pena wraz z insuliną tak aby lek stał się jednorodną substancją. 


Zalecamy aby do danego rodzaju insuliny dobrać adekwatny pen. Dla przykładu: dla insulin Humalog, Humulin R, Humulin N, Humulin M3 itp. dobrać sprzęt firmy Lilly (zdjęcie pierwsze), dla insulin NovoRapid, Insulatard, Levemir itp.- sprzęt firmy Novo Nordisk.   
Poniższy film przedstawia technikę zmontowania pena, gotowego do użycia. Czynność tę wykonujemy w celu założenia nowego wkładu do pena.

                            
Jak wykonać pomiar poziomu glikemii kliknij poniżej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz