piątek, 8 listopada 2013

Jak przystosować mieszkanie/dom do osoby niepełnosprawnej?

Osoby z różnym stopniem niepełnosprawności codziennie zmagąją się z problemami w funkcjonowaniu we własnym mieszkaniu/ domu, który nie jest przystosowany do ich sytuacji życiowej. Osoba w pełni sprawna, nie zdaje sobie sprawy, iż przemieszczanie się z jednego pomieszczenia do drugiego, bądź nawet otwarcie okna stanowi nie lada wyczyn dla takiej osoby. Dziś przedstawimy Wam kilka technicznych rozwiązań urządzenia mieszkania pod kątem osoby niepełnosprawnej. Oczywiście wybór przedstawionych udogodnień mieszkaniowych zależny będzie od indywidualnych preferencji, stanu zdrowia czy stopnia niepełnosprawności. Osoba po endoprotezie stawu biodrowego będzie miała inne wymagania, oczekiwania, niż osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim.
Oto kilka praktycznych rozwiązań:



1. PORĘCZE ( przy muszli klozetowej, pod prysznicem i nie tylko)
                              
2. UNIKAĆ STOSOWANIA WSZELAKICH DYWANÓW, DYWANIKÓW. Praktycznym rozwiązaniem są płytki antypoślizgowe ( łazienka, kuchnia), bark progów, szerokie drzwi (umożliwiające np. wjazd wózkiem inwalidzkim bądź balkonikiem)
3. SPRZĘT UŁATWIAJĄCY PORUSZANIE SIĘ W MIESZKANIU ( wózek inwalidzki, balkonik, trójnóg, czworonóg, laska, kule itp.
4. PRYSZNIC BEZ BRODZIKA ( korzystniejsze rozwiązanie w porównaniu do wanny). Posadzka powinna być tak ukształtowana aby woda samoistnie uchodziła do kratki ściekowej. Drzwi kabiny prysznicowej najlepiej zamontować szerokie, umożliwiające wjazd wózkiem, balkonikiem. Pod panelem prysznicowym można postawić specjalne krzesło z antypoślizgową powłoką, tak aby korzystać z natrysku w pozycji siedzącej. Wąż prysznica powinien być na tyle długi aby można było nim swobodnie operować. Jeśli kąpiel ma miejsce w wannie, warto pamiętać o matach antypoślizgowych oraz podestach umożliwiających wejście i wyjście z wanny.

5. SIEDZISKA MUSZLI KLOZETOWYCH I BIDETÓW POWINNY ZNAJDOWAĆ SIĘ NIECO WYŻEJ NIŻ PRZY STANDARDOWYCH ROZWIĄZANIACH ( ważne jest to w szczególności dla osób po endoprotezach stawu biodrowego). Niekonieczna jest przy tym wymiana całej muszli klozetowej, wystarczy specjalna nakładka. Ewentualnym rozwiązaniem są toalety przenośne. 
6. PRZYJAZNE OKNA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH ( klamka w tych oknach znajduje się na najmożliwiej niskiej wysokości spełniając przy tym wszelkie funkcje jakie powinna).
7. ŁÓŻKO. Jest to sprawa silnie zindywidualizowana i zależna od stanu ograniczenia ruchowego. Zarówno może to być łóżko rehabilitacyjne jak i zakupione w normalnym sklepie meblowym spełniające oczekiwania danej osoby. Dodatkowymi elementami uatrakcyjniającymi funkcjonalność miejsca wypoczynku jest sterowany elektronicznie podnośnik zagłówka, podnóżka. Wygodny materac. Barierki przyłóżkowe uniemożliwiające zsunięcie się z łóżka. Uchwyty, drabinki ułatwiające zmianę pozycji w łóżku.
8. A TAKŻE: STOLIKI NA KÓŁKACH ( z regulowaną wysokością pulpitu), CHWYTAKI, PRZYRZĄDY DO ZAKŁADANIA RAJSTOP, SKARPET, PRZEDŁUŻACZE DO PRZEDMIOTÓW ( w szczególności pomocne osobom przy chorobach reumatycznych), KOŃCÓWKI SZCZYPCOWE ( ułatwiające życie osobom po amputacjach kończyn), a nawet ŁYŻKA DO ZAKŁADANIA BUTÓW Z WYDŁUŻONYM TRZONKIEM i wiele innych.

ZACHĘCAMY OSOBY W NIEPEŁNI SPRAWNE DO AKTYWNOŚCI TAKŻE NA ZEWNĄTRZ :):):)


11 komentarzy:

  1. Nie ukrywam, że najlepiej działa mieszkanie, które jest przemyślane. Na stronie internetowej dlaelektrykowa.pl jest masa drobiazgów, któe fajnie działają, między innymi wylaczniki roznicowopradowe. To właśnie te drobiazgi sprawiają, że mieszkanie wygląda lepiej, ale także jest lepiej zorganizowane!

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli potrzebujesz pieniędzy, to koniecznie sprawdź na Credy24.pl mają super oferty, moim zdaniem nie ma opcji, żeby ktoś nie znalazł czegoś dla siebie. Polecam tą firmę, dzięki niej zdobyłem pieniądze na remont!

    OdpowiedzUsuń
  3. Warto przede wszystkim zainwestowac w podnośnik dla osób niepełnosprawnych, jeżeli chcesz go nabyć kliknij tutaj, przejrzyj spokojnie ofertę i sama zdecyduj. Według mnie warto, ułatwimy sobie oraz osobie niepełnosprawnej przemieszczanie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Myślę, że warto również zwrócić uwagę na Pomocedlaseniora.pl - Krzesła toaletowe, sanitarne. Często takie akcesoria potrafią być niesamowitym ułatwieniem dla starszych osób. W ofercie tego sklepu jest dużo różnych sprzętów ułatwiających starszym ludziom życie.

    OdpowiedzUsuń
  5. Jeśli chodzi o sprzęt medyczny to spokojnie można go wynająć, nie trzeba się martwić że to będzie duży koszt

    OdpowiedzUsuń
  6. 50 year-old Software Engineer IV Kori Hegarty, hailing from Westmount enjoys watching movies like "Outlaw Josey Wales, The" and Taekwondo. Took a trip to Royal Exhibition Building and Carlton Gardens and drives a Ferrari 250 GT LWB Tour de France. przejdz do strony internetowej

    OdpowiedzUsuń
  7. U nas mieszkanie jest w 100% przystosowany do opieki nad dziadkiem. Wyposażenie, łóżko, materac, łazienka przystosowana odpowiednio. Nawet kupiliśmy mu odzież z wełny merino ze sklepu link, aby była przewiewna i wygodna. Prawie dziadka straciliśmy, ale już teraz nie opuścimy go na krok.

    OdpowiedzUsuń
  8. Konieczne jest odpowiednie przygotowanie mieszkania dla osoby chorej, aby mogła swobodnie się poruszać bez pomocy osób trzecich

    OdpowiedzUsuń
  9. Ciekawy artykuł, ponieważ przy zakupie nieruchomości a osobie niepełnosprawnej tez jest to ważny element.

    OdpowiedzUsuń
  10. Jeśli chodzi o wyposażenie mieszkania dla takiej chorej osoby to na pewno trzeba pomyśleć o łóżku dla niej. Tak aby mogła wygodnie na nim spać ale i z niego się podnosić. Kluczowa jest kwestia obsługi takiego łóżka, na https://dom21wieku.pl/jak-podwyzszyc-lozko-dla-osoby-chorej-praktyczne-porady/ znalazłam porady i wskazówki jak podnosić takie łóżko, jak prawidłowo je wybrać, jak też je obsługiwać aby było nie tylko komfortowe dla chorego ale przede wszystkim bezpieczne.

    OdpowiedzUsuń