niedziela, 1 grudnia 2013

Co w stawie trzeszczy, czyli o protezie stawu biodrowego i chorobie zwyrodnieniowej.

Dobre zdrowie fizyczne, psychiczne i społeczne samopoczucie umożliwia prowadzenie twórczego, szczęśliwego życia, sprzyja rozwojowi społecznemu, zwiększa szansę realizacji celów i osiągnięcie satysfakcjonującego poziomu życia. W poście, który dziś prezentujemy chcemy przedstawić problem, dotyczący wielu ludzi nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. 

Kształtowanie prozdrowotnych zachowań pacjentów po wszczepieniu protezy stawu biodrowego ma w efekcie doprowadzić do zmiany ich stylu życia w nowej sytuacji zdrowotnej jaką jest okres po operacji wszczepienia sztucznego stawu biodrowego do końca życia. Wymaga to od pielęgniarki przekazania wiedzy na temat zasad i nowych umiejętności życia z protezą stawu biodrowego.

Endoproteza – jest przyrządem zastępczym uformowanym z metalu lub tworzywa sztucznego, biologicznie obojętnego, umieszczanego wewnątrz ciała. Zastępuje brak własnej tkanki lub części ciała.



 

Objawy kliniczne towarzyszące chorobie zwyrodnieniowej stawu biodrowego to:
· ból pachwiny, pośladka, kolana, przednio – przyśrodkowej lub przednio – bocznej powierzchni uda, rzadziej okolicy krętarza większego;
· postępujące ograniczenie ruchomości, szczególnie wyprostu i rotacji wewnętrznej;
· sztywność po długim czasie przebywania w bezruchu;
· bóle nocne;
· miejscowe ocieplenie stawu.

Chciałybyśmy przedstawić kilka ilustracji, które pokazują zalecenia oraz przeciwwskazania w usprawnianiu, uruchamianiu oraz profilaktykę bezpiecznej eksploatacji protezy stawu biodrowego.

Zdjęcie przedstawia, wskazane ułożenie kończyn dolnych podczas siedzenia. Pierwsze zdjęcie przedstawia prawidłową wysokość siedziska oraz ustawienie kończyn dolnych. Dwie pozostałe fotografie ukazują niebezpieczne ułożenie kończyn dolnych.Siadanie na siedziskach, wstawanie z łóżka o wysokości 50 cm albo o wysokości odpowiadającej długości podudzia u osób wysokorosłych, siad awaryjny( zmęczenie, ból) na niskim siedzisku- ławeczka, pień w lesie – kończyny dolne wyprostowane, wstawanie bokiem.
 
Prawidłowe ułożenie kończyn w pozycji leżącej na boku. Spanie w pozycji płaskiej, na plecach, na boku, na brzuchu, zawsze z dobrze i bezpiecznie ułożonymi u kończynami dolnymi – odwiedzenie w 10-15 stopni, wałek między nogi, wałek pod podudzia;
  
Ćwiczenia w płaszczyźnie strzałkowej- zginanie i prostowanie kończyn dolnych, nie krzyżować kończyn w żadnej pozycji; ćwiczenia w innej płaszczyźnie wymagają nadzoru i skupienie w czasie ich wykonywania (grozi wywichnięciem protezy).

Chód z balkonikiem i kulami.
Unikanie noszenia ciężarów, używanie wózeczka na zakupy, walizki na kołach noszenie rzeczy w plecaku (szczególnie w okresie chodzenia z pomocą kul).
Kontrolowanie postawy ciała w lustrze – głowa prosto, wzrok przed siebie plecy proste, brzuch wciągnięty, pośladki ściągnięte.  

Ubieranie się na siedząco – zakładanie skarpet, bielizny osobistej, spodni,
- nie wolno stać na kończynie operowanej.



 
 Rekreacja (pływanie) 

 
Pływanie w basenie, (żabka na plecach), jazda na rowerze – poziomym (siedzi się jak na krześle) – mniejsze obciążenie stawów/ protez, chodzenie z kijami.
Nie zaleca się pływania żabką na brzuchu z uwagi na wymagane stylem ruchy kończyn dolnych – szybkie i energiczne odwiedzenie kończyn, z rotacją stopy na zewnątrz, szybkim złączeniem kończyn i cyklicznym powtarzaniem tych ruchów, aby nastąpił efekt przemieszczania się w wodzie.

17 komentarzy:

  1. Świetny blog. Bardzo interesują mnie blogi tego typu. Super

    OdpowiedzUsuń
  2. W tym przypadku rehabilitacja to podstawa w czasie rekonwalescencji. Warto wtedy odpowiednio wcześniej zaopatrzyć się w sprzęt ułatwiający poruszanie się, taki jak kule czy balkonik. Tutaj można rozejrzeć się w ofertach: odnośnik

    OdpowiedzUsuń
  3. W przypadku protezy bardzo ważna jest rehabilitacja. Zamiast jeździć do fizjoterapeuty można kupić sobie rotor rehabilitacyjny i ćwiczyć samemu w domu. Oczywiście co jakiś czas trzeba udać się na wizytę kontrolną.

    OdpowiedzUsuń
  4. konieczna jest wizyta u ortopedy, a także rehabilitacja. ze stawami nie ma żartów

    OdpowiedzUsuń
  5. Moja babcia jest po pierwszej operacji jednej nogi. czeka ją jeszcze jedna. Jak na ten wiek dobrze to znosi. Zdrówka i dbaj o siebie. Stosuj się do zaleceń i ćwicz.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ból biodra nie daje spokoju? Fizjoterapia nie przynosi pożądanych efektów, to koniecznie sprawdźcie sobie osteopatię. Świetny gabinet możecie znaleźć na stronie https://osteopatis.pl/osteopatia-wroclaw/ Uważam, że to może Wam w odpowiedni sposób pomóc.

    OdpowiedzUsuń
  7. Ohhh dosłownie znam ten ból :( Na szczęście są na to sposoby, np. lampa sollux, terapie prądami lub laseroterapie. Poczytajcie o tym http://r-cito.pl/dolegliwosci-rehabilitacja/urazy-i-bol-biodra/ bo szkoda czasu na ból a medycyna naprawdę jest teraz bardzo rozwinięta.

    OdpowiedzUsuń
  8. 33 year old Clinical Specialist Kalle Tear, hailing from Brandon enjoys watching movies like Outsiders (Ceddo) and hobby. Took a trip to Historic City of Ayutthaya and drives a Ferrari 250 GTO. wyjasnienie

    OdpowiedzUsuń
  9. 54 year old Physical Therapy Assistant Leeland Klejin, hailing from Swift Current enjoys watching movies like "Tale of Two Cities, A" and Couponing. Took a trip to Teide National Park and drives a McLaren F1. poznaj fakty tu i teraz

    OdpowiedzUsuń
  10. prawnik rzeszów - Jesteśmy prawnik-rzeszow.biz, kancelarią prawną z siedzibą w Rzeszowie. Jesteśmy małą kancelarią, dopiero zaczynamy swoją działalność, dlatego potrzebujemy dotrzeć do większej liczby osób. Oferujemy usługi prawnicze i musimy rozpowszechnić naszą nazwę, więc jeśli masz czas, aby napisać o nas, będziemy wdzięczni. Chciałabym podziękować za poświęcony czas, ponieważ wiem, że jesteście bardzo zajęci i naprawdę to doceniamy. Jeśli masz jakieś pytania, proszę nie krępuj się pytać.

    OdpowiedzUsuń
  11. Nie tylko dorośli mają problemy ze zdrowiem, dzieci również. Dlatego mam nadzieję, że ortopeda dziecięcy w Krakowie https://efficlinic.pl/ do którego jestem umówiony z synem pomoże mojemu dziecku. Bardzo dobre opinie o nim słyszałem.

    OdpowiedzUsuń
  12. Problemy ze stawami biodrowymi mają i młodsze osoby, u takich także wykonuje się zabiegi wszczepienia protezy stawu biodrowego. Jeśli zabieg jest przeprowadzony prawidłowo to na pewno z czasem taka osoba będzie w stanie poruszać się bez bólu i zapomnieć o dotychczasowych dolegliwościach.

    OdpowiedzUsuń
  13. Od pewnego czasu zauważyłam wpisy pewnego chorego, biednego człowieka. Osobnik ten opisuje jakoby miał wiele razy wykonywaną lewatywę. Młody człowieku żal mi ciebie. Jesteś dotknięty dewiacją. W rzeczywistości nie potrafisz nawiązać relacji z dziewczynami i pewnie nigdy nie miałeś kobiety. Żyjesz w świecie swoich chorych fantazji.

    OdpowiedzUsuń