Czystość jamy ustnej niewątpliwie wpływa na komfort fizyczny i psychiczny człowieka. Osoba w pełni samodzielna potrafi zapewnić prawidłowy poziom higieny w jamie ustnej. Jednak zdarzają się sytuacje, w których niestety stan zdrowia nie pozwala zadbać o ten aspekt życia codziennego. W dzisiejszym poście umieścimy informacje oraz wskazówki, dotyczące wykonania toalety jamy ustnej u osób: z ograniczoną samodzielnością oraz u nieprzytomnych.
Niestety stan higieny jamy ustnej w naszym społeczeństwie nie jest zadowalający. Mycie zębów przy codziennej toalecie jest omijane bądź traktowane pobieżnie, co nie tylko wpływa na odczucie zmysłu smaku. Często zaniedbanie higieniczne jamy ustnej (np. nieleczona próchnica) przyczynia się do rozwoju choroby ogólnoustrojowej. W związku z tym przestrzegamy przed...
Mycie zębów oraz toaleta jamy ustnej to dla każdego z pewnością zabieg intymny. Jednak gdy czynność tę wykonujemy za kogoś może okazać się także krępujące. Dlatego ważne jest, aby opiekun okazał zrozumienie i uwzględnił nawyki higieniczne osoby u której zabieg wykonuje. Toaletę jamy ustnej wykonuje się minimum 2 razy na dobę.
Jeśli wykonujesz toaletę jamy ustnej u osoby z ograniczoną samodzielnością postępuj zgodnie z ilustracjami oraz opisem.
1 Zabezpiecz ręcznikiem ubranie, u której będzie wykonywana toaleta jamy ustnej. Nanieś pastę na szczoteczkę i podaj ją danej osobie do umycia, aby samodzielnie wykonała tę czynność. Ewentualnie wykonaj to za niego
2 Zapewnij naczynie oraz kubek z letnią woda do przepłukania jamy ustnej. Dodatkowo możesz podać płyn do płukania jamy ustnej. Otrzyj usta po wykonaniu toalety u podopiecznego.
Jeśli wykonujesz toaletę jamy ustnej w przypadku osoby nieprzytomnej bądź niewspółpracującej
Pamiętaj OSOBIE NIEPRZYTOMNEJ NIE PODAWAJ PŁYNÓW DO PŁUKANIA JAMY USTNEJ!!! Może grozić to zachłyśnięciem.
Bardzo przydatnym sprzętem do wykonania tej czynności jest tzw. ''lizak jednorazowy". Umożliwi on dokładne i bezpieczne wykonanie tego zabiegu. Można nasączyć go np.roztworem mięty, boraksem z gliceryną i przetrzeć dokładnie zęby, nie zapominając o języku i dziąsłach. W rozchyleniu ust i zębów pomoże Ci metalowa łyżeczka. Delikatnymi ruchami wykonaj pędzlowanie jamy ustnej, rozprowadź środek leczniczy na powierzchni błony śluzowej, a szczególnie w obrębie zmian patologicznych. Zwilżanie oraz natłuszczanie warg jest wskazane.
Osoba unieruchomiona w łóżku czy nieprzytomna jest w szczególny sposób narażona na infekcje w obrębie śluzówki jamy ustnej. Ponadto, u osób odżywianych w sposób niestandardowy (mamy tu na myśli np. pokarm podawany przez zgłębnik żołądkowy) zmniejszona jest produkcja śliny, co ma wpływ na suchość, podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej. Dlatego konieczne jest nawilżanie oraz stosowanie środków
leczniczych specyficznych dla jamy ustnej.
W przypadku suchości jamy ustnej warto zastosować w zależności od stanu zdrowia podopiecznego można podać:napar z rumianku, siemienia lnianego, mięty, do ssania można podać kostki lodu, kostki zimnego ananasa, płukać 0,5% wodą utlenioną, roztworem metylocelulozy ( sztucznej śliny), można podać gumę do żucia bez cukru.
Gdy mamy do czynienia ze zmianami grzybiczymi w jamie ustnej polecamy pędzlowanie jamy ustnej: Aphtinem, Nystatyną.
Gdy Wasz podopieczny posiada protezy zębowe.
Jeśli nie jest to konieczne, nie wkładaj mu ich, ponieważ mogą one stanowić dodatkowy czynnik drażniący śluzówkę jamy ustnej. Najlepszym rozwiązaniem jest zakładanie protez do posiłków. W międzyczasie można je dokładnie oczyścić pod bieżącą wodą oraz przetrzymywać w kubku ze specjalnym płynem do protez
A może Wy podzielicie się z nami skutecznymi preparatami do utrzymania higieny w jamie ustnej?:]
Oj to bardzo ciężka sprawa, jednak i o jamę ustną trzeba zadbać u każdego z nas :)
OdpowiedzUsuńPierwszy raz widzę lizak jednorazowy.. jednak domyślam się jak ulatwia sprawę.. pielegnacja u takich osób może być naprawdę wymagająca, świetny artykuł - przyda się na pewno :)
OdpowiedzUsuńNa pewno to trochę krępujące, ale da zdrowia trzeba to przełamać :)
OdpowiedzUsuńNajlepsze są gotowe, kompletne zestawy proceduralne.
OdpowiedzUsuńCzasem wystarczy pójść do stomatologa czy dentysty. Jest to ważne, aby dbać o jamę ustną, szczególnie zęby.
OdpowiedzUsuńHigiena jamy ustnej u osoby z ograniczoną samodzielnością to na pewno duży problem. Osoby w śpiączce nie zabierzemy do dentysty. Warto dbać o zęby takich pacjentów, ponieważ próchnica może powodować choroby ogólnoustrojowe.
OdpowiedzUsuńBardzo ważny post. Trzeba pamiętać, że osoba nieprzytomna również musi mieć myte zęby, aby nie dopuścić do rozwoju próchnicy, która jak wiadomo rozprzestrzenia się w całej jamie ustnej, jeśli dobrze nie dbamy o higienę.
OdpowiedzUsuńPrzede wszystkim dentysta, ten poradzi na takie problemy. Macie kogoś sprawdzonego? Na stronie https://dentistica.pl znajdziecie świetny gabinet dentystyczny.
OdpowiedzUsuńToaleta jamy ustnej u osób z ograniczoną samodzielnością jest niezwykle ważna. Szczególnie jeśli mowa o osobach które są nieprzytomne. Zadbajmy o ich higienę jamy ustnej oraz uzębienia, tak by w przyszłości nie pojawiały się żadne powikłania z tym związane
OdpowiedzUsuń