piątek, 16 sierpnia 2013

Pomiar ciśnienia krwi + filmik

Bóle głowy, zaburzenia snu, wzroku, szumy w uszach, zaczerwienienie powłok skórnych to tylko niektóre objawy sygnalizujące o nadciśnieniu tętniczym. Jest to problem występujący bardzo często w naszej cywilizacji, dlatego pod żadnym pozorem nie należy go bagatelizować.
W dzisiejszym poście przedstawimy Wam technikę pomiaru ciśnienia tętniczego oraz uproszczoną interpretację jego wartości. Zdajemy sobie sprawę, iż jest to czynność z pozoru łatwa, jednak chcemy zwrócić szczególną uwagę na zasady pomiaru. Wykorzystanie tej wiedzy w praktyce pozwoli Wam otrzymać rzeczywisty wynik Waszego ciśnienia tętniczego.
Zasadniczym punktem tego tematu jest dobór adekwatnego sprzętu do pomiaru ciśnienia, potocznie ujmując ciśnieniomierza bądź zgodnie z fachowym nazewnictwem- sfigmomanometru. Oczywiste jest, iż wybór rodzaju aparatu będzie zależny od wielu czynników np. od zdolności manualnych osoby dokonujacej pomiar. Według nas najlepszym ciśnieniomierzem jest sfigmomanometr klasyczny (manualny), który pozwala dokonać pomiar ciśnienia metodą Korotkowa. Jednak nie da się ukryć, iż nie jest on prosty do wykonania, ponieważ  należy posiadać wiedzę odczytu i zarazem odsłuchu tonów Korotkowa ( fali tętna). Dla osób starszych polecamy ciśnieniomierze elektronicze naramienne. Na rynku medycznym znajdują się także ciśnieniomierze elektroniczne nagarstkowe, lecz z naszej obserwacji nie są one godne polecenia, ponieważ nie przedstawiają wiarygodnej wartości ciśnienia krwi. Nakreślają orientacyjny wynik.




Najważniejsze zasady pomiaru ciśnienia tętniczego
- wystrzegać się obfitych posiłków, kawy, mocnej herbaty oraz papierosów, pół godziny przed pomiarem ciśnienia
- podczas pomiaru pozostać w pozycji siedzącej lub leżącej ( mankiet powinien znaleźć sie na wysokości serca). Ręka badanego powinna być dobrze podparta.
- dokonanie pomiaru musi odbyć się, co najmniej 10- 15 minut po wysiłku osoby badanej
- zdjąć krępującą odzież z ramienia badanego
- podczas pierwszego samodzielnego badania, należy wykonać pomiary na obu ramionach. Wartości ciśnienia mogą być różne. Kolejne pomiary należy wykonywać na ramieniu, na którym uzyskano wyższe wyniki ciśnienia tętniczego
- pomiarów dokonujemy przez 7 dni dwa razy dziennie o stałych porach dnia
- uzyskany wynik ciśnienia zapisujemy w dzienniczku wraz z tętnem, przyjmowanymi lekami oraz niepożądanymi objawami

Ciśnieniomierz elektroniczny naramienny

Posługując się tym rodzajem ciśnieniomierza wystarczy prawidłowo założyć mankiet aparatu i wydać polecenie naciskając adekwatny przycisk. Mankiet zakładamy na przedramię tak, by jego dolna krawędź znajdowała się 2 - 3 cm powyżej zgięcia łokcia, czyli miejsca w którym pulsuje tętnica. Błędem jest założenie mankietu za ciasno i zbyt luźno. Mankiet powinien przylegać do ramienia.

Ciśnieniomierz klasyczny- manualny
Do pomiaru tym rodzajem sfigmomanometru konieczny jest stetoskop. Umożliwi on odsłuch fali tętna
1. Załóż mankiet na ramię ( tak jak opisano wyżej)
2. Napełnij mankiet powietrzem przy pomocy pompki  ( energicznie naciskając), aż do momentu , kiedy wartość ciśnienia na manometrze ( zegar przedstawiający wartość ciśnienia) przewyższa o 30 mmHg wartość ciśnienia, przy którym zanika tętno. Uwaga zawór przy pompce musi być szczelnie zakręcony
3. Przyłóż słuchawkę steoskopu do tętnicy łokciowej w zgięciu łokciowym i powoli z mankietu wypuszczaj powietrze. Odkręcając zawór utrzymujący powietrze w mankiecie
4. Pierwszy dźwięk jaki usłyszysz ( ton Korotkowa) -> odczytaj wartość na zegarze. Jest to ciśnienie skurczowe (górne)
5. Przysłuchuj sie fali tętna. Ostatnie uderzenie to ciśnienie rozkurczowe (dolne) -> odczytaj na zegarze
6. Po dokonaniu pomiaru ciśnienia zdejmij mankiet z ramienia. Pozostaw zawór kontrolny powietrza otwarty, aby usunąć pozostałość powietrza
7. Zanotuj wartość otrzymanego ciśnienia
Nie wolno dopełniać powietrza do mankietu po opróżnieniu. Badanie można powtórzyć ewentualnie po 3 minutach w razie niejasności otrzymanego wyniku
Pomiar ciśnienia tą metodą może być wykonany samodzielnie. 
Należy równiez pamiętać, iż u dzieci pomiaru ciśnienia dokonujemy przy użyciu mankietów pediatrycznych o innych rozmiarach zależnych od wieku.


Poniżej zamieszczamy filmik ukazujący pomiar ciśnienia krwi metodą klasyczną


Przedstawiamy także  wartości ciśnienia krwi oraz zależne od nich postępowanie





19 komentarzy:

  1. Można w dobrej cenie kupić ciśnieniomierz od Sanity. Sama niedawno zamawiałam model Simple. Prosty w obsłudze i w budowie, ale mierzy dokładnie i szybko. Mankiet jest odpowiednio skrojony, także nie zsuwa się z ręki, można dopiąć spokojnie nawet jak ktoś ma szczuplejsze ramię, albo z kolei większe tak jak mój mąż. Gwarancja jest na 36 miesięcy więc myślę że całkiem sporo, z reguły firmy tyle nie podbijają.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecę bloga znajomym. Jest bardzo ciekawy
      Inhalatory i Akcesoria. Filtry do inhalatora. Sklep medyczny. Sole do inhalacji. Inhalacja. Mankiet do ciśnieniomierza.

      Usuń
  2. Tani a dobry jest ciśnieniomierz MEDEL DISPLAY który można zobaczyć na tej stronie www.pomocdlaseniora.pl , tani a bardzo dokładny i dodatkowo niezwykle lekki.

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetny artykuł. Bardzo praktyczny :) Świetna ta firma Cisnieniomierz Omron.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ciśnieniomierze. Ciśnieniomierz z zasilaczem. Mankiet. Akcesoria

    OdpowiedzUsuń
  5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  7. Ciśnieniomierze elektroniczne, jak i mechaniczne znajdziecie sobie na stronie https://apteline.pl/sprzet-medyczny/cisnieniomierze Wydaje mi się, że to pewne źródło, aby zamówić sobie taki sprzęt. Oczywiście występuje on w różnych cenach, ale jakość sprzętów na tej stronie na pewno jest bardzo odpowiednia. Szukajcie zawsze najlepszych ofert!

    OdpowiedzUsuń
  8. Cieszę się że trafiłam na ten wpis, teraz wiem jak prawidłowo mierzyć ciśnienie. Niestety mam podwyższone więc chyba będę musiała udać się do lekarza https://scanmed.pl/specjalizacje/hipertensjolog/krakow . Wolę dmuchać na zimne

    OdpowiedzUsuń
  9. 30 yrs old Software Test Engineer III Phil Marlor, hailing from Angus enjoys watching movies like "Edward, My Son" and Origami. Took a trip to Chhatrapati Shivaji Terminus (formerly Victoria Terminus) and drives a Chevrolet Corvette L88 Convertible. pojawiaja sie na tej stronie

    OdpowiedzUsuń
  10. Zajrzyj do Uniformshop https://www.uniformshop.pl/akcesoria
    Wiele nowych produktów w sprzedaży. Sklep internetowy z szybką wysyłką. W ofercie sklepu fartuchy, odzież medyczna oraz inne akcesoria. Warto zapoznać się z pełną ofertą na stronie www

    OdpowiedzUsuń
  11. Warto też odwiedzić: https://drkitel.com/kategoria-produktu/ona/ - gdzie można kupić wygodny eko scrubs w modnych kolorach.

    OdpowiedzUsuń
  12. W pewnym wieku i przy niektórych chorobach pomiar ciśnienia to powinna być codzienność. Niestety może to być lekko męczące, ale można się przyzwyczaić. Najważniejsze to wybrać dobrej jakości ciśnieniomierz, który będzie nam długo i dobrze służył.

    OdpowiedzUsuń
  13. Pomiar ciśnienia krwi może wydawać się niezwykle łatwą czynnością choć w rzeczywistości nie każdy robi to dobrze. Warto uświadamiać ludzi jak prawidłowo wykonywać pomiary by mieć realny pogląd na nasze zdrowie.

    OdpowiedzUsuń
  14. Myślę, że powinniśmy też wiedzieć, gdzie można zakupić sprzęt medyczny i rehabilitacyjny. Musi Med to bardzo dobrze wyposażony sklep internetowy.

    OdpowiedzUsuń
  15. Pończochy przeciwżylakowe stanowią istotny element w profilaktyce i leczeniu problemów z krążeniem w nogach. Dostępne w różnych rozmiarach i stopniach kompresji, te produkty są zaprojektowane, aby wspierać prawidłowy przepływ krwi i zmniejszać dyskomfort związany z żylakami. Ich regularne noszenie jest rekomendowane przez specjalistów, szczególnie dla osób prowadzących siedzący tryb życia lub mających problemy z krążeniem.





    OdpowiedzUsuń