środa, 31 lipca 2013

Wymiana worka stomijnego

Wymiana worka stomijnego jest czynnością wzbudzającą często obawy i strach u osób ze świeżo wyłonioną przetoką jelitową. Edukacja w tym zakresie winna być już wdrożona w oddziale szpitalnym przez przeszkoloną pielęgniarkę stomijną. Jednak emocje doskwierające nowej sytuacji życiowej nie zawsze pozwalają zapamiętać i utrwalić przekazane informacje choremu. Dzisiejszy post pokaże Wam jak prawidłowo i sprawnie wymienić worek stomijny.
1. Przygotuj niezbędny sprzęt
Jest on dobierany według osobistych preferencji stomika. NFZ refunduje w 100% sprzęt z zakresu worków, płytek stomijnych, pierścieni, past uszczelniających, a także zestawu do irygacji (płukania jelit). Wysokość refundacji na sprzęt stomika jest zależny od rodzaju wyłonionej stomii. W chwili obecnej wynosi on: kolostomia 300 zł /miesiąc, ileostomia 400 zł/miesiąc, urostomia 480 zł/miesiąc.

worek stomijny- jednoczęściowy, dwuczęściowy (przyklejana do skóry płytka + doczepiany worek), synergiczny ( giętka przyklejana płytka + przyklejany worek). System worka może być zarówno zamknięty jak i otwarty- istnieje możliwość opróżnienia bez konieczności usunięcia zanieczyszczonego worka.
akcesoria do pielęgnacji skóry wokół stomii 
nożyczki 
gaza, ręcznik papierowy, papier toaletowy dodatkowy specjalny worek na odpady,
ciepła woda do przemycia,
miarka do wycięcia otworu na stomię, ewentualnie pasta uszczelniająca, zapinki, klipsy do systemu otwartych worków, benzyna apteczna do usunięcia pozostałości po kleju z płytki stomijnej, rękawiczki diagnostyczne

2. Przyjmij wygodną pozycję. Jeśli stomik samodzielnie wymienia sobie worek stomijny polecamy wykonać to przed lustrem ( aby zapewnić lepszą widoczność), np. w łazience ( aby zachować warunki intymne). Jeśli robi to inna osoba zalecamy pozycję leżącą zapobiega to marszczeniu się powłok skórnych.
3. Delikatnie odklej zanieczyszczony worek zaczynając od góry. Worek wyrzuć do kosza na odpady.
4. Wytrzyj gazą resztki kału ze śluzówki stomii oraz skóry wokół niej. Obmyj delikatnie stomię ciepłą wodą ( bądź innymi specjalnymi środkami do tego przeznaczonymi) i dokładnie osusz.
5. Wytnij otwór w płytce stomijnej. Pomoże Ci w tym miarka ( ocena wielkości kształtu przetoki) oraz nożyczki.
6. Przed przykjeniem worka rozgrzej w dłoniach nakładkę z klejem. Ułatwi to manipulację płytką. Zdejmij folię zabezpieczającą powierzchnię przylepca. Zegnij worek na pół, zaczynając od dolnego bieguna stomii przyklej go do lekko naciągniętej skóry.
7. Przytwierdź przylepiec w całości do powierzchni skóry. Wygładź worek wokół stomii oraz sprawdź czy brzegi przylepca są idealnie przyklejone, bez fałdów. Pociągnij delikatnie worek w dół sprawdź czy jest on prawidłowo przyklejony. Warto zwrócić uwagę na szczelność worka oraz na dopasowanie otworu worka do przetoki, ponieważ częstym problemem wynikającym z nieprawidłowego założenia są podrażnienia i maceracja skóry wokół stommii. Treści kałowe silnie drażnią delikatną skórę.
Polecamy wrzucić do worka tabletkę węgla aktywnego lub aspiryny S zniweluje to nieprzyjemny zapach. Jeśli borykasz się z problemem gromadzenia w worku nadmiaru gazów zalecamy nakłuć worek igłą i odpuścić gazy, a następnie przytwierdzić naklejkę ( na zdjęciu drugim). Dogodnym rozwiązaniem ułatwiającym codzienne życie jest specjalna bielizna dla stomików.
 Jeśli nurtują Cię jakieś pytania bądź niejasności, napisz do nas postaramy się udzielić Ci rzetelnej odpowiedzi:)

10 komentarzy:

 1. Gdzie można kupić taką bieliznę dla stomików? Byłabym wdzięczna za informację, pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ewo firma SALTS prowadzi sprzedaż bielizny dla stomików http://salts.pl/produkty/rozwiazywanie-problemow-ze-stomia/inne-produkty/simplicity-bielizna-dla-osob-ze-stomia/

  OdpowiedzUsuń
 3. Droga Ewo tak jak wyżej wspomniano taką bieliznę produkuje firma Salts. Zakupu bielizny można dokonać w sklepach medycznych na terenie całej Polski. Istnieje również możliwoć zamówienia jej przez Internet. Należy skontaktować się bezpośrednio z firmą pod bezpłatnym numerem 800 633 463 podać dane wysyłkowe i na drugi dzień paczka powinna znaleźć się u zamawiającego. Koszt takiej bielizny wynosi około 60 zł plus ewentualne koszty przesyłki. Majteczki te produkowane są w w dwóch rodzajach ( z nogawkami bądź bez) i w 3 kolorach ( czarne, białe, beżowe). Jeśli interesują Panią rozmiary to posiadamy tabelę rozmiarów bielizny. Możemy zdjęcie przesłać na osobistego maila. Pozdrawiamy pielęgnowanie w pigułce:]

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam pytanko, co zrobić gdy płytka stomijna jednoczęściowych worków coloplast w okół stomii "rozpuszcza" się i tak wytrzymuje około 3 dni (urostomia), czy jest na to jakiś sposób?
  Chciałam również zapytać, czy mogą panie podać jakieś telefony do bezpłatnych infolinii gdzie dyżurują pielęgniarki stomijne? te które znalazłam w internecie są albo niedostępne albo bardzo długo oczekuje się na połączenie.
  Z góry dziękuję, pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 5. Rozpuszczanie się kleju z płytki urostomijnej jest problemem nasilającym się w szczególności w upalne dni (gdy dochodzi do przegrzania organizmu oraz wzmożonej potliowści). Domniemywamy jednak, iż problem ten pojawia się niezależnie od temperatury. Aby temu zapobiec, polecamy pasty uszczelniające, które mają właściwości gojące oraz wydłużają czas utrzymywania się płytki przy skórze (aby pasta spełniała swoje funkcje należy zastosować ją zgodnie z informacjami załączonymi w ulotce- dobrą opinią cieszy się pasta w tubce ConvaTec). Innym rozwiązaniem jest zmiana sprzętu. Problemem wymywania się przylepca zwalczyła firma Coloplast tworząc dwuwarstwową płytkę- SenSura, w chwili obecnej jest ona dostępna w sprzęcie dwuczęściowym (wkrótce w sprzęcie jednoczęściowym). Polecamy także skorzystanie z bezpłatnych próbek sprzętu, który można otrzymać w sklepach medycznych, bądź bezpośrednio od firm, które wysyłają próbki pod wskazany adres.
  Jeśli chodzi o numery kontaktowe to polecić możemy jedynie te, które są znane powszechnie:
  800-120-093 bezpłatny numer do ConvaTec. Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00
  800 633 463- firma Salts ( ta infolinia jest bardzo przyjazna i łatwa w skontaktowaniu się);] Mamy nadzieję, że choć w części rozwiałyśmy wątpliwości:) Pozdrawiamy Pielęgnowanie w pigułce

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeju ja mam to zmieniac synowi ktory ma 4miesiace tak sie tego obawiam ze nie dam se rady z tym jak myslicie trudne to jest??

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czy jest tu ktoś? Mam 2 miesięczne dziecko ze stomią czasową. Wygląda jak taka ósemka. Cały czas podciekają mi worki tuż przy stomii. Mam różne kremy itp, wycinam otwór tak żeby worek był bardzo blisko stomii, to jednak na nic gdy już pare minut po założeniu worka przy samej stomii robi się taka kieszonka na kał. Ogólnie worki trzymsją się dobrze tylko dziecko ma bardzo podrażnioną skóre aż do mięsa przy samej stomii bo mimo dokładnego wysuszenia worek nie trzyma i czasami przesuwa się i rani jelito. Pomocy, już nie wiem co robić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Aniu, proszę się odezwać na fundacji STOMAlife 800 633 463 lub biuro@stomalife.pl

   Usuń
 9. a w ktorym miejscu trzeba nakuc worek????

  OdpowiedzUsuń