Przedstawimy środki, które stanowią alternatywę do opatrywania odleżyn. Mogą służyć do przemywania, odkażania bądź oczyszczenia rany przed założeniem opatrunku. Niżej zamieścimy zdjęcia oraz opisy przedstawionych przez nas preparatów.
Błędem jest
polewanie rany płynami odkażającymi (np. Rivanolem), wodą utlenioną lub
preparatami na bazie alkoholu salicylowego. Na ranę nie stosuje się też
antybiotyków. W wyjątkowych sytuacjach podaje się antybiotyk doustnie.
Czas potrzebny do zadziałania wymienionych środków odkażających
i antybiotyków jest tak długi, że prowadzi do uszkodzenia zdrowych
komórek i zahamowania gojenia się ran.
Jeśli przemywamy ranę należy pamiętać o stałej zasadzie pielęgniarskiej 'od czystego do brudnego'. Znaczy to, że zaczynamy od części czystej czyli niezmienionej patologicznie skóry i ruchem okrężnym kierujemy się do centralnej części rany. (Zasada przy zainfekowanej ranie. Przy ranie jałowej - pooperacyjnej, analogicznie w odwrotnym kierunku). Przed założeniem opatrunku można także ranę delikatnie przemyć wodą z mydłem bądź środkiem higienicznym o neutralnym pH, np. biały jeleń, płyn do higieny intymnej.
Do opatrywania ran nie używamy waty higienicznej.
1. NaCl 0,9 %, sól fizjologiczna
Służy oczyszczeniu rany. Tworzy środowisko wilgotne odleżyny. Dodatkowym plusem jest to, że nie uszkadza nowo powstałej tkanki. Wymaga zastosowania dodatkowych jałowych opatrunków- gazików, bandaży, gazy.
2. OcteniseptPreparat przeznaczony do zabiegów antyseptycznych (przeciw drobnoustrojom) związanych z raną, błoną śluzową i graniczącą z nią skórą.
Można stosować do płukania rany (przetok ) bądź do opatrunku pozostawionego na dłużej. Wymaga zabezpieczenia opatrunkiem. Utrzymywać 2x na dobę. W razie przesiąknięcia lub zanieczyszczenia zmieniać i utrzymywać estetykę.
- Dezynfekcja skóry
- Antyspetyka ran i błon śluzowych
- Ochrona i pielęgnacja skóry
- Profilaktyka odleżynowa
(Źródło- ulotka Schulke)
3. Prontosan
Zalecany jest w sytuacji, gdy mamy do czynienia z trudnym do usunięcia opatrunkiem. Intensywne zwilżanie opatrunku, umożliwi delikatne oddzielenie od skóry bez jednoczesnego uszkodzenia powierzchni rany.
Tworzy środowisko sprzyjające gojeniu się rany. Szybko absorbuje wydzielane zapachy z rany. Jest bardzo dobrze tolerowany przez pacjentów cierpiących na alergie. Jest bezzapachowy, bezbarwny Prontosan nie powoduje zahamowania ziarninowania i procesu tworzenia naskórka.
Tworzy środowisko sprzyjające gojeniu się rany. Szybko absorbuje wydzielane zapachy z rany. Jest bardzo dobrze tolerowany przez pacjentów cierpiących na alergie. Jest bezzapachowy, bezbarwny Prontosan nie powoduje zahamowania ziarninowania i procesu tworzenia naskórka.
4. Preparat Avilin Balsam Szostakowskiego
Działa osłaniająco oraz ochronnie, wspomaga naturalne funkcje regeneracji tkanek. Avilin to
identyczny skład jak znany Balsam Szostakowskiego.
Skórne zmiany należy pokrywać Balsamem przynajmniej dwa razy dziennie.
Najlepiej działa w opatrunkach i okładach wielogodzinnych na schorzałe
miejsca, po uprzednim naniesieniu na sterylną gazę. Zmiany na skórze i błonach śluzowych
narządów płciowych oraz jamy ustnej pędzlować Balsamem 2-3 razy
dziennie. W przypadku nadżerek, owrzodzeń, wyprysków i odparzeń w
okolicach krocza oraz na wargach sromowych i prąciu stosować opatrunki.
(Źródło - ulotka preparatu Avilin)
5. Alantan i Maść ochronna z Wit. A
Stosowanie w I stopniu odleżyny oraz profilaktyce.
Wpływa na nadmierne rogowacenie naskórka, wypryski, utrudnione gojenie się ran, oparzenia i odmrożenia.
Witamina A jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania błon śluzowych i skóry. Łagodzi stany zapalne skory i przyspiesza gojenie się ran.
Witamina A jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania błon śluzowych i skóry. Łagodzi stany zapalne skory i przyspiesza gojenie się ran.
Alantan - Przeznaczony do trudno gojących się ran ( odleżyn I stopnia), na oparzenia (także słoneczne), przewlekłe stany
zapalne skóry przebiegające z nadmiernym złuszczaniem i rogowaceniem
(m.in. atopowe zapalenie skóry, wyprysk, łuszczyca), płytkie
owrzodzenia, ubytki skóry i błon śluzowych.
Bardzo pomocne w leczeniu odleżyn są preparaty zwierające substancję zwaną karnozyną. Jest ona źródłem ß- alaniny i L-histydyny, które to wspierają gojenie ran wywołanych odleżynami, chronią przed powstawaniem nowych odleżyn i pomagają odbudowywać naczynia krwionośne w uszkodzonych tkankach. Warto poczytać więcej o karnozynie tutaj - dzięki tej substancji łatwiej poradzimy sobie z odleżynami, które już powstały, a także będziemy mogli zapobiegać ich powstaniu. Dodam jeszcze, że karnozyna dobroczynnie wpływa na gojenie również innego rodzaju ran, nie tylko spowodowanych odleżynami.
OdpowiedzUsuń36 yr old Community Outreach Specialist Wallie Klejin, hailing from Saint-Hyacinthe enjoys watching movies like Radio Free Albemuth and Kayaking. Took a trip to Town Hall and Roland on the Marketplace of Bremen and drives a A4. moj link
OdpowiedzUsuń