Często w naszej praktyce zawodowej przygotowujemy pacjentów do badania endoskopowego, a mianowicie do kolonoskopii. W takiej sytuacji personel medyczny instruuje pacjenta, co ma zrobić, aby być dobrze przygotowanym do badania. Problem mogą mieć osoby, które na takie badanie przychodzą z zewnątrz, pacjenci ambulatoryjni ( nie podlegający hospitalizacji), dlatego dziś wyjaśnimy jak poprawnie przygotować się do badania, tak aby nie musiało ono być powtórzone.
Kolonoskopia jest badaniem wziernikowym, które polega na obserwacji jelita grubego ewentualnie pobraniu wycinka błony śluzowej jelita (do badania histopatologicznego) za pomocą kolonoskopu, który zakończony jest kamerą. Obraz z kamery przesyłany jest na zewnątrz dzięki czemu lekarz może trafnie ocenić i postawić diagnozę. Kolonoskop jest giętkim instrumentem medycznym, który umożliwia penetrację jelita grubego. Nie da się ukryć, iż jest to badanie niezwykle krępujące i zarazem stresujące. Jednak potrafi ono wykryć wczesne stadium raka jelita grubego ( który plasuje się na drugim miejscu, jako najczęstszy nowotwór występujący wśród populacji Polaków).
Przygotowanie do badania:
- Na 7 dni przed planowaną kolonoskopią należy odstawić leki, które rozrzedzają krew może to być, np. Acard, Polocard bądź inne preparaty. Systematyczne przyjmowanie leków przeciwpłytkowych i przeciwkrzepliwych należy zgłośić przed wykonaniem kolonoskopii
- Na 3- 4 dni należy odstawić także preparaty doustne żelaza
- 3 dni przed badaniem obowiązuje dieta bezresztkowa. Z menu należy wykluczyć ziarna zbóż, słonecznika, owoce pestkowe (winogrona, truskawki itp.), skórki pomidorów, zielony groszek, kukurydzę, sałatę. Jeśli komuś doskwierają uporczywe zaparcia preferowane jest przejście na dietę płynną i półpłynną
- W dniu poprzedzającym badanie: Na śniadanie (rano) należy spożyć lekki posiłek może to być jogurt, kisiel itp. TO JEST JEDYNY POSIŁEK W TYM DNIU!!! Około godziny 14 należy rozpocząć przygotowanie środkiem który oczyści jelito, które jest konieczne to badania kolonoskopii. Środkami, które przeznaczone sa do tego typu badania to zazwyczaj: Moviprep, Fleet Photospho- sonda, a także najpopularniejszy Fortrans. W przypadku Fortransu konieczne jest wypicie 4 litrów przygotowanego roztworu ( 1 saszetka fortransu przeznaczona jest na litr wody, z prostej kalkulacji na przygotowanie do badania potrzebne są 4 saszetki). Proszek z saszetki należy rozpuścić w niegazowanej, obojętnej wodzie. W przypadkach wyjątkowych do ostatniego litra roztworu można dodać sok grejpfrutowy w celu poprawy smaku płynu. Z wyżej wymienionymi środkami należy postępować zgodnie z załączoną ulotką
- Dzień badania: NALEŻY POZOSTAĆ NA CZCZO DO SAMEGO BADANIA!!! Rano należy przyjąć przewlekle zalecone leki popijając niewielką ilością wody ( z wyjątkiem leków hipoglikemizujących), a także nie należy przyjmować insuliny Osoby, które kolonoskopię nie będą mieć wykonaną w znieczuleniu dożylnym preferowane jest o godzinie 7.00 rano w dniu badania przyjąć Tramal 100mg lub Doreta 1 tabl. oraz NO- SPA forte 80mg doustnie. Na zakończenie dodajemy zdjęcie kolonoskopu o średnicy ponad 13mm:)
Śledzę waszego bloga i powiem, że można znaleźć tu ciekawe i praktyczne informacje.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam dziewczyny i wytrwałości.
Dziękujemy za miłe słowa:)
OdpowiedzUsuńUwielbiam te wpisy. Bardzo pomocne :) Kolanospkopia jest bardzo nieprzyjemna, ale niestety bywa, że jest to konieczne i nie ma co zwlekać (niestety wiem coś o tym). W każdym razie jest to do przeżycia i nawet nie jest tak źle jak wszędzie mówią. Jeśli są tu jakieś łodzianki polecam poradnię http://www.salve.pl/Badania-diagnostyczne/kolonoskopia,342,0,10 . Przepiły personel od razu człowiek czuje się pewniej. Pozdrawiam i życzę siły :)
OdpowiedzUsuń.
OdpowiedzUsuńJeśli kolonoskopia jest konieczna to nie ma wyjścia. Takie badanie można wykonać również https://www.affidea.pl/diagnostyka/dla-pacjent%C3%B3w/kolonoskopia-wirtualna/ , gdzie są świetni specjaliści i nowoczesny sprzęt.
OdpowiedzUsuń.
OdpowiedzUsuńKolonoskopia jest też badaniem, które pomaga w diagnozowanie hemoroidów i tego, w jaki sposób to wszystko wygląda. Czasem takie badanie jest potrzebne, aby można było dowiedzieć się, jak wygląda problem i jakie leczenie można wdrożyć. Dodatkowo polecam też wejść sobie na stronę https://apteline.pl/artykuly/leki-na-hemoroidy-na-recepte-bez-recepty Tam znajdziecie szczegóły związane z samymi żylakami, przyczynami ich powstawania i metodami ich leczenia.
OdpowiedzUsuńW przypadku każdej choroby odpowiednie badania i diagnostyka to podstawa. Tylko wtedy możemy mówić o skutecznym leczeniu. Bardzo szeroką ofertę badań diagnostycznych znalazłam na https://cmp.med.pl/zakres-uslug/badania-diagnostyczne/ . Wszystko zależy jakie są nam po prostu niezbędne. Bardzo dobre opinie ma to centrum.
OdpowiedzUsuńInteresujące informacje na temat przygotowania do kolonoskopii, zawsze warto być świadomym procedur medycznych.
OdpowiedzUsuń