piątek, 3 stycznia 2014

Szczypie w nosy, szczypie w uszy, mroźnym śniegiem w oczy prószy :) Uwaga- w poście zdjęcia dla dorosłych!

Mimo, iż piękną jesień mamy tej zimy, nie można zapomnieć, że jeszcze 3 nieprzewidywalne miesiące tej pory roku. W celu przypomnienia sobie pięknych, zimowych, górskich, polskich widoków dodajemy zdjęcie z zeszłorocznego albumu :)

Nieważne czy jesteśmy miłośnikami zimowych sportów, aktywnego wypoczynku w kuszących nas swym urokiem kurortach, czy spacerów po parku. Każdy z nas jest narażony na odmrożenia. W pigułce postaramy się zaprezentować jak się przed odmrożeniem bronić oraz jak postępować, jeśli zauważyliśmy u siebie pierwsze jego zwiastuny.

Jak chronić się przed odmrożeniem?
Przede wszystkim, należy pamiętać, że najbardziej na odmrożenie narażone są wystające części ciała czyli uszy, nos, palce nóg i rąk.
Od razu można przypomnieć sobie nakazy mamy oraz ukochanych babć o zakładaniu rajstop, czapek oraz ciepłych rękawiczek. Przez odkrytą głowę tracimy nawet 80% ciepła! Stojąc na przystanku, lub maszerując, nie zapominamy o ruszaniu stopami w butach oraz palcami u rąk. Tuptamy nogami, biegamy, ruszamy się. Co natomiast zrobić z odsłoniętymi częściami ciała, które też trzeba chronić przed działaniem zimna ?
Istnieje szereg maści i kremów stosowanych w tym kierunku. Czy jednak zastanawialiśmy się kiedyś, które z nich tak na prawdę chronią nas przed efektami odmrożeń ? Gruba warstwa kremu nawilżającego może bardziej zaszkodzić niż pomóc, a spotkałyśmy się z takimi metodami...
Wybierając krem który ma nam posłużyć jako bariera ochronna przed mrozem, powinniśmy sprawdzić czy zawiera następujące składniki natłuszczające: wosk pszczeli, masło karite albo oleje roślinne, parafinę. Oprócz tego krem zimowy powinien zawierać składniki wiążące wodę w komórkach skóry, np. kwas hialuronowy czy aminokwasy. Powinien mieć też wysoki filtr UVA/UVB, minimum SPF 15. 
Gliceryna zawarta w większości kremów działa szkodliwie podczas mrozów.
Gliceryna jest higroskopijna i pochłania wilgoć z otoczenia. Wyciąga wodę, przez co wysusza skórę na mrozie, powodując efekt szorstkiej skóry. Osłabia to lipidową warstwę ochronną.
Ciężko jest znaleźć krem bez zawartości tego składnika, więc jeśli macie przetestowany specyfik- podzielcie się z nami tą informacją :)

Przedstawiłyśmy propozycje kremów i maści, które same polecamy i używamy na co dzień w chłodniejsze dni.
Maść witaminą A
Opis : wskazany jest do miejscowego stosowania na skórę w stanach jej odwodnienia i suchości, w przypadku łagodnych podrażnień, otarć lub łuszczenia się naskórka. Działa regenerująco na naskórek po lekkich oparzeniach i odmrożeniach
Uważam, że można śmiało zakupić do domowej apteczki. Jest niedroga 3-6 zł zależnie od Apteki. Ma szerokie spektrum działania, bezpieczna dla alergików.

Alantan
Opis: Leczenie różnego rodzaju ran (otarcia, niewielkie skaleczenia itp.). Pielęgnacja skóry podrażnionej i wysuszonej. Nadmierne rogowacenie skóry dłoni i stóp. Można użyć na przesuszoną, podrażnioną od mrozu skórę dłoni, twarzy, stóp.

Rossmann, Babydream, Baby Wind- und Wettercreme (Krem chroniący przed zimnem i wiatrem)

Opis: Krem chroniący przed zimnem i wiatrem z awokado i pantenolem. Chroni skórę przed zimnem, wiatrem i wilgocią. Krem zawiera pantenol chroniący skórę przed utrata wilgoci i pozwala na zachowanie właściwej równowagi. Krem tłusty, co ważne, nie zapycha nadmiernie skóry.


Seni Care- Regeneracja i Aktywizacja.

Opis: skutecznie nawilża, odżywia i wygładza skórę, łagodzi podrażnienia i działa przeciwzapalnie, neutralizuje wolne rodniki, chroniąc skórę przed przedwczesnym starzeniem, regeneruje, wzmacnia i zapobiega wysuszeniu skóry.
Skład - masło kakaowe, oliwa z oliwek, D-pantenol, olej Canola, ekstrakt z nagietka, olej ze Złotej Palmy, masło Shea, biokompleks lniany.


Objawy:
- początkowo zblednięcie skóry i kłujący ból
- drętwienia, ograniczenie ruchomości
- obrzęk
- po ogrzaniu tępy ból, zaczerwienienie skóry, pęcherze z surowiczo-krwistą wydzieliną
- często po dłuższym okresie czasu może pojawić się martwica jako następstwo powikłań zakrzepowo-zatorowych

Stopień odmrożenia
Objawy kliniczne
Zmiany patologiczne
I
skóra blada, zimna, obrzęk, upośledzenie

funkcji
zniszczenie naskórka i obrzęk
skóry właściwej
II
skóra blada zimna, obrzęk i pęcherze
surowiczo-ropne, czucie zachowane
martwica naskórka i miejscowa
martwica skóry właściwej
III
utrata czucia, pęcherze, znaczny obrzęk,
skóra żółtawa, brunatna i czarna, po ok. 14
dniach dochodzi do demarkacji martwicy
Martwica sucha lub rozpływna
skóry, nawet sięgająca do kości,
zakrzepica naczyń
(Oskar Pelzner, Chirurgia, repetytorium dla studentów, Jelenia Góra 2008)

Co jednak jeśli już zostaniemy naznaczeni objawami odmrożenia ?
  • unikamy po wejściu do domu gorących grzejników, piecyków, kominków
  • możemy ogrzać się za pomocą kąpieli zaczynając od temperatury wody 25°C, stopniowo zwiększając temperaturę
  • nacieramy delikatnie skórę wazeliną, staramy się przywrócić skórze zaczerwieniony kolor
  • stosujemy suchy opatrunek, lub opatrunek spirytusowy
  • niezwłocznie po wejściu do pomieszczenia zdejmujemy przemoczone, wilgotne ubranie
  • pijemy ciepłe napoje (dobrze osłodzoną miodem herbatę, kawę, kakao)
  • udajemy się do szpitala w celu diagnostyki, nie bądźmy obojętni na odmrożenia !
Pomoc bezdomnym w czasie mrozów.
ZAWSZE, w trakcie silnych mrozów, jeśli zauważysz kogoś, kto wygląda na osłabionego zainteresuj się tą osobą, sam udzielając jej pomocy lub poinformuj odpowiednie służby o zaistniałej sytuacji, dzwoniąc pod numer 112.

Poniżej umieszczamy efekt silnego odmrożenia, po stanie martwiczym.
Rok od pierwszej hospitalizacji pacjenta z odmrożeniem.

5 komentarzy:

  1. Świetnie, pycha, mmm dobre rady. w marcu kupuje wszysktie kremy, ktore radzisz ii szusuje. Wciąż tu chętni zaglądam. Pozdrawiam cecylie xx

    OdpowiedzUsuń
  2. Jej! Te odmrożenia wyglądają strasznie! :(

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo przydatny wpis, zdjęcia są bardzo wymowne i przemawiają do rozsądku.

    OdpowiedzUsuń
  4. Odmrożenia to nie żarty. Szczególnie trzeba chronić przed tym dzieci. Przed każdym spacerem lepiej posmarować buźkę i odkryte części ciała dziecka, aby uniknąć podrażnienia skóry od mrozu.

    OdpowiedzUsuń
  5. 49 yr old Nuclear Power Engineer Aarika Norquay, hailing from Revelstoke enjoys watching movies like Catch .44 and Web surfing. Took a trip to Catalan Romanesque Churches of the Vall de BoíFortresses and Group of Monuments and drives a Sable. przejdz tutaj

    OdpowiedzUsuń