środa, 12 czerwca 2013

Opatrunki stosowane na odleżyny- część II

Doskonałym rozwiązaniem leczenia odleżyn są nowoczesne opatrunki przeciwodleżynowe. Często spotykamy się z opiniami pacjentów, iż są one drogie i nieopłacalne w stosowaniu. Jest to jak najbardziej mylne myślenie, ponieważ nowoczesne opatrunki  przeciwodleżynowe zgodnie z zaleceniami producenta utrzymuje się przez dłuższy czas ( nawet do miesiąca).  Minusem stosowania opatrunków tradycyjnych jest to, że przylegają one do rany i przy zmianie tegoż opatrunku istnieje bardzo duże ryzyko pogłębienia rany. Zaletami stosowania nowoczesnych opatrunków jest:
 • Utrzymywanie stałej wilgotności rany
 • Usuwanie nadmiernego wysięku
 • Działanie przeciwbakteryjne 
 • Są barierą dla bakterii i drobnoustrojów 
 • Są przepuszczalne dla gazów 
 • Obojętne dla rany ( nie dają objawów alergicznych) 
 • Chronią nowopowstałe tkanki
 • Zmiana opatrunku nie pogłębia rany
 • Utrzymują stałą temperaturę i pH rany
Przykłady nowoczesnych opatrunków przeciwodleżynowych

BŁONY PÓŁPRZEPUSZCZALNE
Przeznaczone dla I i II stopnia odleżyn wg skali Thorrance’a
Zbudowane z cienkiej, elastycznej błony poliuretanowej, która jest nieprzepuszczalna dla bakterii, wody, moczu, kału, lecz jednocześnie daje dostęp ranie do gazów i pary wodnej. Opatrunek jest przeźroczysty, co pozwala obserwować stan ranę i skórę wokół niej. Taki opatrunek jest bardzo ekonomiczny w użyciu, gdyż może pozostać na ranie do 14 dni. Nie zaleca się
stosować go na rany zainfekowane i z dużym wysiękiem. Można go stosować profilaktycznie na miejsca narażone na ucisk i jakiekolwiek otarcia. Nie jest przeznaczony dla ran z obfitym wysiękiem. Przykłady opatrunków z grupy błon przepuszczalnych to, np. Suprasorb F, Bioclusive, Hydrofilm roll, Medisorb F, Tegaderm. Koszt takiego opatrunku jest zależny od firmy i od rozmiaru waha się w granicach 1- 6 zł.  

HYDROŻELE
Przeznaczone dla II i III stopnia odleżyn wg skali Thorrance’a
Opatrunki te mają w sobie dużą zawartość wody (92- 95%) tzn. miękkiej, galaretowatej masy, która ma dużą zdolność do pochłaniania wysięku. Powodują znaczne uwodnienie odleżyny, co sprzyja oczyszczaniu rany. Wskazaniem do stosowania tego typu opatrunków są powierzchowne i niegłębokie rany. Utrzymuje się go przez 2, 3 dni. Występują w postaci płytek, które wymagają pokrycia drugim opatrunkiem. Są także w postaci tub, aplikatorów. W celu zwiększenia ich właściwości pochłaniających i dłuższego utrzymania na ranie łączy się je, np. z hydrokoloidami. Zastosowanie ma zarówno w płytkich i głębokich ranach z czarną tkanką martwiczą. Bez wysięku lub niewielkim. Na rynku występuje pod nazwami, np. takimi jak: AQUA-GEL ( 12x 12- ok. 6 zł), Nu-Gel ( 15g- 44 zł), Granugel ( 15g- 14 zł).


HYDROKOLOIDY
Utrzymują one ranę w wilgotnym środowisku, wytwarzając przy tym lekko kwaśny odczyn (hamuje to rozwój drobnoustrojów). Hydrokoloidy zazwyczaj występują w postaci płytek lub past. Płytki zbudowane
są z warstwy zewnętrznej ochronnej i wewnętrznej, która w zetknięciu z wydzieliną z rany tworzy wypełniający ją żel (stosuje się je do 7 dni). Żel chroni tkanki przed urazami mechanicznymi, wyschnięciem i ochłodzeniem, pobudza ziarninowanie, wspiera podział i migrację naskórka. Łagodzą ból rany. Przeznaczone dla płytkich ran z żółtą, rozpływną  tkanką martwiczą lub rany w fazie ziarninowania i wczesnej fazie naskórkowania (są etapy gojenia rany). Dla ran z średnim i niewielkim wysiękiem z rany. Hydrokoloidy występują pod nazwą: Medisorb H ( 10x 10 cm- 9 zł), Comfeel ( 10x 10 cm- 7 zł), Granuflex ( 10x10cm- 8 zł).

DEKSTRANOMERY
Nowoczesne opatrunki wprowadzone jako pierwsze do leczenia ran. Przeznaczone są dla ran zainfekowanych, dużych i głębokich. Budowa dekstranomerów jest ziarnista, drobne granulki w kontakcie z wysiękiem tworzą siateczkowaty żel. Działają od 24 do 48 godzin. Przeznaczone dla ran z ziarnią rozpływną.

PIANKI POLIURETANOWE
Występują w postaci płytek z miękkiej i elastycznej, która ma strukturę wielu komórek powietrznych lub w postaci owalnych gąbek. Pianka ma wysokie właściwości chłonne, daje izolację termiczną i jest przepuszczalna dla powietrza oraz utrzymuje wysoką wilgotność pomiędzy raną a opatrunkiem. Przeznaczony dla ran z żółtą, rozpływną tkanką martwiczą lub ran w fazie ziarninowania. Nie mogą być stosowane na rany suche. Przykłady pianek poliuretanowych: Medisorb P ( 15x 15 cm- 21 zł), Tielle ( 7x 9 cm- 9 zł), Allevyn ( 7,5x 7,5 cm- 11 zł).

OPATRUNKI ALGANINOWE
Jak sama nazwa na to wskazuje to opatrunki otrzymywane są z naturalnych składników (wodorostów morskich, alg). Opatrunki alganinowe charakteryzują się znakomitym wchłanianiem wydzieliny oraz przyspieszają powstanie ziarniny i epitelializację (narastanie nabłonka).  Nie powinno się ich stosować w przypadku ran suchych i ran z objawami zakażenia.  Przeznaczone dla płytkich i głębokich ran z żółtą, rozpływną tkanką martwiczą. Poziom wysięku z rany: obfity lub średni. Np. Medisorb A( 10x 10 cm 14 zł), Sorbalgon ( 10x 10 cm- 11 zł), Algisite M (10x 10 cm – 26 zł).

Hitem na rynku są opatrunki złożone ich działanie jest wielokierunkowe. Przykładami takich opatrunków jest Aquacel, Combiderm ( połączenie pianki poliuretanowej i hydrokoloidu supercienkiego). Opatrunki ze srebrem także cieszą się dobrą opinią. Srebro aktywne redukuje proces namnażania bakterii ( przeznaczone dla ran z żółtą martwicą rozpływną z obfitym wysiękiem).
Jeśli osoba z waszej rodziny trafi do szpitala, a ten nie będzie w stanie zapewnić odpowiednich środków do opatrywania odleżyn II i II, polecamy zakupić opatrunki z rodzaju błon półprzepuszczalnych bądź hydrokoloidów. Cena jest bardzo przystępna, a będą mieć państwo pewność, że rana zostanie profesjonalnie zaopatrzona.

2 komentarze:

 1. A termék gyógyszernek nem minősülő orvostechnikai eszköz! A HARTMANN Hydrofilm Plus egy öntapadó, átlátszó filmkötszer nedvszívó sebpárnával sebek fedésére illetve kanülök rögzítésére. Steril, hydrofilm

  OdpowiedzUsuń
 2. Tyle lat już minęło, a zasady się nie zmieniły. Dodatkowo do działania opatrunków warto jeszcze oczyścić ranę. Było o tym ostatnio na szkoleniu w firmie L&R

  OdpowiedzUsuń