Epizod niskiego poziomu glikemii może spotkać każdego cukrzyka. Dlatego wiedza na temat radzenia sobie w sytuacji hipoglikemii jest konieczna. Wpis ten przedstawi Wam kilka praktycznych porad jak zapobiec oraz jak radzić sobie z hipoglikemią.
Stan hipoglikemii ( poniżej 55 mg/dl= 3mmol/l) może stanowić poważne zagrożenie dla życia. Nie podjęcie pierwszych kroków ratunkowych może doprowadzić do drgawek, a nawet utraty przytomności.
Diabetyku pamiętaj!!! Noś zawsze ze sobą glukometr, cukier np. w postaci kostek bądź słodkiego płynu oraz glukagon w iniekcji. Także bransoletka gumowa z informacją o Twojej chorobie może uratować Ci życie.
Objawy wskazujące, iż Twój poziom glikemii jest niski:
- uczucie roztrzęsienia
- silne uczucie głodu
- uczucie zmęczenia
- zlewne poty
- niewyraźne widzenie
- bełkotliwa mowa
- dezorientacja
- senność
Jeśli wystąpi u Ciebie któryś z powyższych objawów bądź inny niepokojący, skontroluj sobie poziom glikemii glukometrem ( technika pomiaru glikemii tutaj)
Co robić w sytuacji gdy glukometr potwierdzi stan hipoglikemii??
Dla przykładu możesz:- Wypić pół szklanki Coca- Coli bądź innego słodzonego napoju
- Wypić szklankę herbaty osłodzoną 4 łyżeczkami cukru
- Zjeść 6-7 cukierków
- Zjeść jedną łyżkę stołową cukru lub miodu
Każda wymieniona wyżej opcja zawiera około 10- 20 gramów węglowodanów. Ilość ta podniesie Twój poziom glikemii szybko lecz krótkotrwale. Aby uniknąć wystąpienia ponownego epizodu hipoglikemii, należy spożyć tzw. węglowodany złożone ( może być to kanapka). A następnie pomiar glikemii wykonać po 60 minutach.
W przypadku jeśli poziom glikemii jest nadal niski po zażyciu jednej z przedstawionych opcji należy powtórzyć powyższe kroki.
Jeśli podejrzewasz, iż Twój poziom cukru jest niski ( nie posiadasz dostępu do glukometru), zjedz coś co zawiera cukier. Bezpieczniej jest spowodować szybkie podwyższenie poziomu glikemii niż ryzykować wystąpieniem ciężkiej hipoglikemii.
Pamiętajmy!!! w przypadku osób nieprzytomnych- cukrzyków, pierwszym lekiem ratunkowym jest glukagon podawany w iniekcji domięśniowej, podskórnej- technika podania tutaj. Chory oraz jego rodzina powinna być przeszkolona w tym kierunku. Pod żadnym pozorem osobie nieprzytomnej nie wolno podawać nic w formie doustnej.
W obecnej chwili firmy farmaceutyczne mają w swojej ofercie gotowe preparaty, które podnoszą poziom glikemii, które łatwo schować w torebce osobistej, saszetce, kieszeni, można je dostać w każdej aptece.
To fantastyczne, że prowadzą Panie tego bloga! dziękuję z całego serca :)
OdpowiedzUsuńDziękujemy za miłe słowa.Jest to baaardzo budujące:)
UsuńLeczenie cukrzycy właściwą dietą zawsze warto poszerzać swoją wiedzę na temat odżywiania w cukrzycy.
OdpowiedzUsuńA jeśli znajdziemy obcą nieprzytomną osobę, zobaczymy bransoletkę i znajdziemy w jej plecaku/torebce glukagon, możemy sami podać to tej osobie domięśniowo czy powinniśmy poczekać na lekarza?
OdpowiedzUsuńObawiam się, że blog umarł... szkoda :-(
OdpowiedzUsuńBędą jakieś nowe wpisy? :)
OdpowiedzUsuńBardzo przydatny post, wiele osób nie wie jak się zachować gdy cukrzyk zemdleje.
OdpowiedzUsuńBardzo fajny blog. Uwielbiam przeglądać blogi tego typu w wolnym czasie. Jestem pod wrażeniem. Pozdrowienia
OdpowiedzUsuńBardzo dobry poradnik dla nie-cukrzyka
OdpowiedzUsuńCukrzyca to wbrew pozorom ciężka choroba, która może mieć wiele powikłań. Dlatego osoby pracujące w ochronie zdrowia powinny aktualizować swoją wiedzę na bieżąco, w końcu co chwilę wychodzą nowe wytyczne, nowe sensory i glukometry. Ciągłe kształcenie jest bardzo ważne w branży medycznej.
OdpowiedzUsuńSam choruję na cukrzycę i powiedziałem wszystkim znajomym jakie są objawy hipoglikemii i co mają zrobić, kiedy to się stanie. Zawsze mam przy sobie glukozę z apteki. Edukacja społeczna jest bardzo potrzebna, bo cukrzyca to bardzo powszechna choroba.
OdpowiedzUsuńCukrzyca to poważna choroba, niewiele osób zdaje sobie sprawę, że osoba chora na cukrzycę może wyglądać jak upojona alkoholem. Myślę, że zawsze warto pomagać, nie wiemy czy ktoś jest pijany, czy może ma ciężką hipoglikemię.
OdpowiedzUsuńOd kiedy zachorowałem na cukrzycę badam regularnie poziom glukozy.. jednak przestrzegam przed tanimi glukometrami. Jedynie zakup w profesjonalnym sklepie medycznym daje pewność. Sam się o tym przekonałem, że na sprzęcie medycznym nie ma co oszczędzać
OdpowiedzUsuńBardzo podoba mi się pomysł z noszeniem opasek. Myślę, że jeśli ktoś choruje na chorobę przewlekłą, powinien taką opaskę nosić. Kiedy człowiek zasłabnie, albo coś mu się stanie - będzie to wskazówka jak postępować.
OdpowiedzUsuńSłyszałem, że dobrym specyfikiem na cukrzycę jest CBD. Zmniejsza insulinoporoność i poziom złego cholesterolu, a podwyższa poziom insuliny. Myślę, że może być to światełko w tunelu, tylko potrzeba więcej badań.
OdpowiedzUsuńCukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Trzeba być po ciągłą kontrolą endokrynologa lub diabetologa. Niestety, ale powikłania są poważne, dlatego lepiej przestrzegać zaleceń lekarza.
OdpowiedzUsuńświetny artykuł i gadżet przydatny, warto go nosić.
OdpowiedzUsuńŚwietna sprawa, każdy cukrzyk powinien nosić coś takiego.
OdpowiedzUsuńOpaski to świetna informacja dla ludzi z zewnątrz, że coś może się dziać. Jednak gdy zima przyszła, każdy chodzi w rękawiczkach, kurtkach w czapkach na głowie, ciężko dostrzec taką opaskę
OdpowiedzUsuń54 yr old Software Test Engineer III Allene Ferraron, hailing from Shediac enjoys watching movies like Conan the Barbarian and Ghost hunting. Took a trip to Kasbah of Algiers and drives a Mercedes-Benz 540K Special Roadster. mozesz dowiedziec sie wiecej
OdpowiedzUsuńDobrze, że rozpowszechniasz takie informacje!
OdpowiedzUsuńUważam, że każda osoba, która jest diabetykiem powinna zaopatrzyć się w taką bransoletką.
OdpowiedzUsuń