czwartek, 13 lutego 2014

Leczenie/ profilaktyka przeciwzakrzepowa

Leczenie zakrzepicy żył głębokich, zapobieganie chorobie zatorowo- zakrzepowej (szczególnie u chorych poddawanych zabiegom ortopedycznym bądź u osób unieruchomionych) wymaga wdrożenia leczenia bądź profilaktyki lekami przeciwzakrzepwymi.
Formą wspomnianego leczenia/ profilaktyki jest terapia doustnymi lekami oraz iniekcjami wykonywanymi podskórnie. Popularnymi doustnymi preparatami przeciwzakrzepowymi jest Acenocumarol oraz Warfin. Leki te należy stosować z rozwagą, z przyczyn łatwego przedawkowania ich.

Drugą opcją leczenia są iniekcje przeciwzakrzepowe podskórne. Często zdarza się, iż chory musi podawać sobie je sam w środowisku domowym. Wiele osób pewnie boryka się z pytaniami, jak prawidłowo wykonać taki zastrzyk? W które miejsce go podać?... Dziś rozwiejemy wszelkie wątpliwości. 

Iniekcja podskórna jak sama nazwa na to wskazuje polega na wprowadzeniu leku podskórnie do tkanki łącznej. Medykamentami przeznaczonymi do tego typu podania leku są np. Fraxiparine, Fragmin, Clexane (preparaty heparyny drobnocząsteczkowej). Są to ampułko- strzykawki gotowe do podania. Z reguły ból przy ich wstrzyknięciu jest umiarkowany. Dawkę leku, rodzaj preparatu, okres podawania należy stosować według zaleceń lekarza.
Miejscem polecanym wstrzyknięcia podskórnego dla heparyn drobnocząsteczkowych jest brzuch. W tym miejscu tkana podskórna jest gruba oraz łatwo utworzyć jest fałd skórny, dzięki temu unika się podania leku do mięśnia ( grozi to powstaniem rozległych krwiaków). Zastrzyk powinien być wykonany w poziomej linii pępka, około 5 cm od niego, po stronie lewej lub prawej.  W miarę możliwości należy unikać wstrzykiwania w miejsca zasinione po poprzednich iniekcjach, aby nie powiększać krwiaków. 


TECHNIKA PODANIA LEKU PODSKÓRNIE  NA PRZYKŁADZIE PREPARATU CLEXANE

Krok 1. Umyj i zdezynfekuj dokładnie ręce. W przypadku wykonania iniekcji przez kogoś konieczne będą jednorazowe rękawice diagnostyczne
Krok 2. Wybierz miejsce wkłucia ( patrz wyżej- omijaj pieprzyki, blizny, krwiaki)
Krok 3. Zdezynfekuj miejsce wkłucia preparatem do tego przeznaczonym (należy przestrzegać czasu dezynfekcji w zależności od rodzaju użytego preparatu- patrz ulotka, potrzebne Ci będą także jałowe gaziki). Wyjmij ampułko- strzykawkę z opakowania, zdejmij osłonkę z igły
Krok 4. Palcem wskazującym i kciukiem jednej dłoni chwyć fałd skórny

Krok 5. Całą długość igły energicznie wprowadź pionowo ( pod kątem 90 stopni) w powstały fałd brzuszny. Powoli wstrzyknij lek. Nie uwalniaj fałdu skóry przed zakończeniem wstrzykiwania
Krok 6. Wyjmij igłę z powłok skórnych, uwolnij fałd skórny

Po podaniu leku nie należy pocierać miejsca wstrzyknięcia. Częstym błędem jest usuwanie z ampułko- strzykawki banieczki powietrza, która umożliwia podanie całej dawki leku.

Zużyte ampułko- strzykawki należy wyrzucać do specjalnych pojemników na odpady medyczne np. w aptekach, szpitalach, przychodniach.
Bardzo częstym działaniem niepożądanym jest krwiak, wybroczna poza miejscem wkłucia oraz krwiak w miejscu wkłucia.

Należy także zwrócić uwagę na produkty spożywcze o dużej zawartości witaminy K, które zmniejszają efekt przeciwzakrzepowy. Należą do nich: otręby pszenne, wątróbka, kapusta, kalafior, ziarno soi, sałata, szpinak. Najwięcej witaminy K zawiera kiszona kapusta, należy unikać jej spożywania.

19 komentarzy:

  1. kolejna głópia osoba która dąży do niskich zarobków pielęgniarek!!!
    kolejny portal który udowadnia jakjak ograniczone i tępe sa polskie pielęgniarki

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. 1. To nie jest portal.
      2. Widzę, że ktoś tu zamierza być szefem dużej firmy z dobrymi zarobkami. Chyba, że mózg tak brzydki jak forma wypowiedzi.

      Usuń
  2. Sam/a jestes tepakiem glupia dzido. Najpierw zapoznaj sie z zasadami poprawna polszczyzny a dopiero pozniej wal komentarze.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Świetny pomysł na bloga , sama jestem pielęgniarką więc obiecuje zaglądać systematycznie ;)

      Usuń
  3. Pani Cecylio - bardzo dziękuje. Miałam zrobić pierwszy raz wstrzyknięcie starszemu ojcu i dusza siedziała mi na ramieniu. Dzięki Pani wskazówkom wszystko poszło dobrze. Jutro tatulo sam sobie zrobi zastrzyk :-)

    OdpowiedzUsuń
  4. Dziękuję za instrukcje :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Fajnie przygotowany wpis. Bardzo przydatne porady.

    OdpowiedzUsuń
  6. Octeniseptu nie stosuje się do odkażania skóry, jak już to albo LEKO lub Kodan.

    OdpowiedzUsuń
  7. Świetny blog. Bardzo lubię blogi tego typu przeglądać. Interesuję się tą tematyką.

    OdpowiedzUsuń
  8. rewelacja - naprawdę dobry opis;
    a komentarzami idiotów proszę się nie przejmować

    OdpowiedzUsuń
  9. Przydatny wpis. Bardzo dziękuję.

    OdpowiedzUsuń
  10. Antykoagulanty są coraz częściej stosowane, a przy złamaniach to standard. Zmniejsza się ryzyko zakrzepów pourazowych, ale nie tylko. Aplikacja jest pozornie bardzo prosta, ale lepiej upewnić się, że pacjent wie ja to zrobić.

    OdpowiedzUsuń
  11. Mój dziadek musi stosować te leki i czasem robię mu zastrzyk. Bardzo przydatny post, bo coraz więcej osób musi brać te leki, a być może któregoś dnia ktoś z naszego bliskiego otoczenia będzie potrzebował pomocy w aplikacji takiego leku. Nie jest to trudne, ale dobrze jest wiedzieć jak to zrobić.

    OdpowiedzUsuń
  12. Napisane bardzo dobrze, przyznam, że coraz więcej osób ma problemy tego typu i warto czasem o tym poczytać.

    OdpowiedzUsuń
  13. Czasem objawem słabej krzepliwości może być krwawienie z dziąseł. Mi krwawiły dziąsła po założeniu aparatu ortodontycznego. Aparat na początku może podrażniać błonę śluzową.

    OdpowiedzUsuń
  14. 29 yr old Budget/Accounting Analyst I Winonah Pullin, hailing from Vanier enjoys watching movies like It's a Wonderful Life and Machining. Took a trip to Mana Pools National Park and drives a Jaguar C-Type. zerknij tutaj

    OdpowiedzUsuń
  15. Mam nadzieję, że u mnie nie będzie to konieczne, ponieważ mam kontuzję barku, czeka mnie usg barku w Krakowie w https://efficlinic.pl/diagnostyka-obrazowa/usg/ i liczę, że nie będzie konieczny zabieg. Wiem, że wiele osób niestety w taki sposób musi leczyć kontuzje.

    OdpowiedzUsuń
  16. Dziękuję za ten post. Od niedawna sama wykonuje swoje zastrzyki przeciwzakrzepowe po złamaniu i stresowałam się pojawieniem się małych siniaków w miejscach wkłucia, których nie było na początku leczenia. Nikt mnie nie uprzedził że to jest nawet częste i działanie niepożądane.

    OdpowiedzUsuń